Badanie, takie jak USG piersi jest opcjonalnym, ale wysoce rekomendowanym badaniem dla wszystkich kobiet. Pozwala ono na wykrycie nawet najbardziej niepozornych zmian w obrębie piersi i stanowi podstawę do dalszego planowania ewentualnego leczenia. Jeżeli więc pacjentka wyczuwa w obszarze samodzielnego niepokojące ją ciała obce, bądź też, gdy wygląd i kształt piersi ulegnie wyraźnym zmianom, należy niezwłocznie umówić się na konsultację i badanie USG piersi. Dzięki temu możliwe będzie określenie potencjalnego ryzyka wykrytych w badaniu zmian i podjęcie działań na podstawie uzyskanych wyników.
W zakresie ultrasonografii piersi wykonujemy:
- Tradycyjne USG piersi
- USG dopplerowskie piersi
Jak wygląda USG piersi?
Aby badanie było całkowicie komfortowe i dawało rzetelne wyniki, zalecamy jego wykonanie w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, tak aby piersi nie były zbyt nabrzmiałe i co najważniejsze — bolesne. Z reguły zabieg USG piersinie wymaga żadnego przygotowania od pacjentki, jednak zalecane jest przyniesienie ze sobą wyników badań, takich jak:
- Poprzednie USG piersi (jeżeli było wykonywane wcześniej)
- Mammografia
- Biopsja
Samo badanie rozpoczyna się od poproszenia pacjentki o zdjęcie bluzki i biustonosza, a następnie, aby położyła się ona na plecach na wyznaczonym do tego miejscu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego USG, skóra piersi smarowana jest specjalnym żelem, pomagającym wyeliminować wszelkie nieprawidłowości. Następnie lekarz przy pomocy głowicy emitującej ultradźwięki przeprowadza badanie, przesuwając ją po piersiach oraz okolicach pach. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nie tylko zmian na przykład na tle nowotworowym, ale też powiększonych węzłów chłonnych. Po zakończeniu badania, możliwe jest wytarcie piersi z resztek używanego żelu i ubranie się.
Jako że rezultaty USG piersi są dostępne natychmiast, lekarz od razu wyjaśnia jego szczegóły oraz doradza podjęcie dalszych działań. Należy jednak pamiętać o tym, że USG piersi nie pozwala na jednoznaczną ocenę wykrytej zmiany i powinno być traktowane jako wstępna diagnoza.
Zalety USG piersi
- Nie wymaga ono przygotowania ze strony pacjentki
- Wysoka dostępność aparatury pozwalającej na wykonanie USG piersi
- Może być ono wykonane u pacjentek w dowolnym wieku
- Pozwala na wykrycie zmian o wielkości nawet 5 milimetrów
- Umożliwia odróżnienie zmian nowotworowych od niegroźnych i łagodnych torbieli
- Możliwość obejrzenia wykrytych zmian pod wieloma kątami
- Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjentki
Wskazania do badania
Istnieje szereg wskazań, mogących sprawić, że pacjentka zostanie skierowana na wykonanie USG piersi. Do grupy tych czynników zaliczamy między innymi:
- Ból piersi, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny
- Wyczuwalne zmiany wykryte podczas samodzielnego badania piersi
- Zmiana kształtu piersi oraz brodawki sutkowej
- Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachy
- Wyciekająca wydzielina z piersi
- Stosowanie terapii hormonalnej
Należy także pamiętać o tym, że pacjentki, w których rodzinie pojawiły się nowotwory piersi, jak i samej brodawki sutkowej powinny poddawać się regularnym badaniom USG piersi. Taka profilaktyka pozwoli na szybkie i zdecydowane działania w wypadku wykrycia potencjalnych zmian nowotworowych.
W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM, oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.