Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

USG endometriozy

Endometrioza to jeden z najtrudniejszych chorób związanych z żeńskim układem rozrodczym. Jej przyczyny są bardzo trudne do ustalenia. Powstawanie ognisk endometrycznych jest niebezpieczne dla zdrowia, a ich następstwem mogą być stany zapalne, wewnętrzne krwawienia, powstawanie zrostów, a także zmiana struktur anatomicznych w okolicach miednicy. Endometrioza jest także głównym powodem hospitalizacji oraz niezwykle częstym czynnikiem prowadzącym do konieczności usunięcia macicy. To właśnie dlatego warto zdecydować się na zbadanie potencjalnej obecności tej bardzo trudnej do wyleczenia choroby.

 

Badanie USG endometriozy głęboko naciekającej

 

Badanie USG endometriozy to najczęściej stosowane badanie pozwalające przede wszystkim na ocenę wielkości i pozycji macicy, ale także jajników oraz jajowodów. Poza tym możliwe jest wykrycie torbieli endometrialnych, które są niezwykle charakterystycznym elementem choroby endometrycznej. Torbiele mają grube i włókniste ściany, które wypełnione są bardzo gęstą krwią.

 

Wskazania do badania

 

Do czynników, które mogą wzbudzić podejrzenia o pojawieniu się choroby, jaką jest endometrioza, możemy zaliczyć między innymi:

 

  • Bolesne cykle miesiączkowe, bądź inne nietypowe dolegliwości związane bezpośrednio z cyklem menstruacyjnej
  • Ból odczuwany podczas stosunków
  • Ból odczuwany podczas oddawania moczu i stolca
  • Bóle brzucha (najbardziej przewlekły ból odczuwany jest nawet przez 6 miesięcy)
  • Przewlekły ból miednicy
  • Krwawienia z dróg rodnych oraz odbytu
  • Wzdęcia
  • Biegunki
  • Częstomocz

 

Należy jednakże pamiętać o tym, że endometrioza często może przebiegać w sposób bezobjawowy, stąd też należy zachować szczególną czujność i regularnie badać się celem ewentualnego rozpoznania choroby. Zalecamy wykonywanie badania USG endometriozy przynajmniej raz w ciągu 12 miesięcy.

 

Jak wygląda zabieg?

 

Zabieg USG endometriozy głęboko naciekającej nazywanej także USG dopochwowym jest standardowym badaniem ginekologicznym w przypadku podejrzenia nieprawidłowości żeńskiego układu rozrodczego. Pozwala ono na wykrycie wszelkich zmian mogących być podejrzeniem endometriozy.

 

Aby lekarz mógł bezproblemowo wykonać badanie, pacjentka powinna podczas poprzedzającego je wywiadu udzielić podstawowych informacji, takich jak data ostatniej miesiączki czy aktualnie przyjmowane leki mające wpływ na gospodarkę hormonalną. Pomijając wywiad, do tego badania nie trzeba się przygotowywać, co jest całkowitą odwrotnością tradycyjnego badania USG wykonywanego przez brzuch.

 

Pacjentka, która poddaje się zabiegowi, wpierw kładzie się na fotelu, a lekarz nakłada na specjalną, podłużną sondę osłonę z żelem. Jej rozmiar jest dopasowywany do średnicy macicy, a następnie jest ona umieszczona bezpośrednio w pochwie. Powstały przy jego pomocy obraz daje znacznie lepsze rezultaty niż klasyczne USG. Dzięki niemu możliwa jest ocena struktur macicy, takich jak szyjka czy jej wnętrze, ale także jajniki czy jajowody. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i może być także wykonywane u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego.

 

W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM,  oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
dr. Ismaiel Salloum
Ginekolog

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!