Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

USG 3D/4D Medicus

Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu w czasie rzeczywistym. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się oraz odbicia fali akustycznych na granicy ośrodków o różnych gęstościach. Dzięki temu, możliwe staje się ocenienie wielkości, kształtu i struktury narządów wewnętrznych. W gabinecie Medicus, aby zapewnić maksymalnie wartościowe rezultaty, używamy USG 3D oraz 4D.

 

Jak wygląda badanie USG 3D/4D?

 

Wykonywanie badania USG, niezależnie od tego, czy mowa o 3D lub 4D jest stosunkowo podobne do siebie. Jest ono realizowane w pozycji leżącej, a wyniki są dostępne od razu po jego zakończeniu. Brzuch pacjentki zostaje pokryty specjalnym żelem eliminującym wszelkie zakłócenia mogące zaburzyć poprawny i wartościowy wynik badania. Obraz uzyskiwany jest poprzez przesuwanie specjalnej głowicy po skórze. Przebieg całego badania widoczny jest na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Dzięki ultrasonografowi lekarz może możliwie najdokładniej zbadać jamę brzuszną i wyeliminować prawdopodobieństwo występowania nieprawidłowości wewnątrz niej.

 

Różnica między USG 3D a USG 4D

 

USG 3D daje możliwość obejrzenia powierzchni zewnętrznej płodu, czy jego organów wewnętrznych bez potrzeby “wyobrażania” sobie jego kształtu na podstawie kilku obrazów 2D. W zależności od trybu, USG 3D możemy oglądać całą powierzchnię ciała płodu, która daje nam możliwość nie tylko obejrzenia wyrazu twarzy dziecka, ale przede wszystkim umożliwia ocenę szczegółów anatomicznych. Są one znacznie trudniejsze do oceny przy pomocy tradycyjnego USG, natomiast w gabinecie Medicus otrzymujemy dużo lepsze możliwości oceny struktur kostnych płodu, przy pomocy najnowszej aparatury. Uzyskane obrazy USG 3D umożliwiają także ich dalszą obróbkę cyfrową.

 

USG 4D jest podobnym trybem obrazowania do USG 3D, lecz różni go czas uzyskiwania wyniku. Podczas gdy w przypadku USG 3D uzyskuje się statyczny, trójwymiarowy obraz, to w badaniu USG 4D otrzymujemy obraz trójwymiarowy zmieniający się w czasie rzeczywistym. W trybie 4D możemy uwidocznić nie tylko ruchy dziecka, ale także grymasy twarzy, jak również ocenić powierzchnię ciała i kości dziecka. W USG 3D/4D jest również możliwa dokładna ocena naczyń krwionośnych wraz z ich obrazowaniem.

 

Po co wykonywać badanie USG 3D/4D?

 

USG 3D/4D pozwala na dokładniejszą analizę rozwoju i budowy dziecka. Ultrasonograf umożliwia także obejrzenie narządów wewnętrznych dziecka i ewentualne zauważenie wad. Dzięki niemu możliwe jest także zdiagnozowanie i podejmowanie działań w celu ich leczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że samo badanie USG jest także niezwykłym przeżyciem dla rodziców: mogą oni ujrzeć po raz pierwszy swoje jeszcze nienarodzone dziecko.

 

Ile trwa badanie?

 

Większość badań ultrasonograficznych, do których należą zarówno USG 3D, jak i 4D zwykle trwają maksymalnie 30 minut, jednak zazwyczaj ogranicza się do kilku minut. Nie wymaga ono żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

 

Kiedy warto wykonać badanie USG 3D/4D

 

USG jest diagnostyką nieinwazyjną. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ISUOG (Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii) oraz FMF (Fundacji Medycyny Płodu) w ciąży powinno się wykonać co najmniej 3 badania USG, niezależnie od wskazań do genetycznej diagnostyki inwazyjnej lub zakwalifikowania pacjentki do grupy zwiększonego ryzyka.

 

  • I – pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży
  • II – pomiędzy 18-26 tygodniem ciąży
  • III – po 28-32 tygodniu ciąży

W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM,  oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
dr. Ismaiel Salloum
Ginekolog

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!