Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (inaczej pedodoncja) to specjalizacja stomatologiczna skupiająca się na leczeniu specyficznej grupy pacjentów, jaką są dzieci. To niezwykle ważne, aby najmłodsi pacjenci mogli liczyć na specjalne podejście ze strony stomatologa. Dziecko, które zrazi się do wizyty w gabinecie stomatologicznym, może rozwinąć w sobie lęk do dentysty (dentofobia), a w dorosłym życiu może się jedynie pogłębić.

Wachlarz zabiegów, jakie są stosowane u dzieci obejmuje:

 • leczenie zachowawcze – białe lub kolorowe wypełnienia
 • lakowanie zębów mlecznych i stałych – sprawdzona metoda zapobiegania próchnicy. Polega na wypełnianiu bruzd lakiem w celu zapobiegnięcia zalegania w nich resztek pokarmowych, które prowadzą do rozwoju próchnicy
 • lakierowanie zębów preparatem z fluorem – polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem fluorowym
 • fluoryzacja
 • impregnacja (lapisowanie) – stosowane w zębach mlecznych mających płaskie i rozległe ubytki zlokalizowane na gładkich powierzchniach zębów. Polega na nasyceniu zęba preparatem, który utwardza rozmiękłe tkanki. Proces rozwoju próchnicy ulega zahamowaniu a sam zabieg jest bezbolesny.

 

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna jest niezwykle pomocna w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy jeszcze nigdy nie mieli styczności ze stomatologiem. Wizyta adaptacyjna skupia się przede wszystkim na poznawaniu specyfiki pracy dentysty, jak i narzędzi, których używa na co dzień. Stomatolog opowiada o wyposażeniu gabinetu oraz o tym, do czego służy każda aparatura, biorąc pod uwagę wiek dziecka. Aby najmłodsi z naszych pacjentów czuli się maksymalnie komfortowo, wizyta adaptacyjna realizowana jest w towarzystwie rodziców.

Dzięki temu ryzyko zaszczepienia lęku, jakim jest dentofobiam jest zminimalizowane, gdyż najmłodszy pacjent zna bliżej nie tylko sprzęt i maszyny, ale także samego stomatologa.  Na wizycie adaptacyjnej często wykonuje też indywidualne szkolenie dotyczące higieny jamy ustnej. Zalecamy także wykonanie pierwszego zabiegu, jakim jest na przykład fluoryzacja, która są bezbolesna i nieinwazyjna.

 

Fluoryzacja

Fluoryzacja to nieinwazyjny zabieg stomatologiczny, który z uwagi na swoją naturę wpływa pozytywnie na szkliwo pacjenta. Polega on na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu (żelu lub pasty) bogatego we fluor. Dzięki temu możliwe jest wzmocnienie szkliwa zębów oraz skuteczne ochronienie go przed powstaniem próchnicy. Fluor zawarty w podawanym preparacie przenika szkliwo zębów, dzięki czemu rozpuszczanie wapnia w kwasach obecnych w jamie ustnej jest znacząco zwolnione.

Zabieg ten pozwala na dostarczenie dawki fluoru niemożliwej do osiągnięcia przy pomocy tradycyjnych preparatów do higieny jamy ustnej. Fluoryzacja w Medicus wykonywana jest pod ścisłą kontrolą stomatologa. Z uwagi na swoją niską inwazyjność, jest ona szczególnie polecany jako zabieg wykonywany na wizytach adaptacyjnych.

Fluoryzacja pomaga w:

 • wzmocnieniu szkliwa na działanie kwasów oraz bakterii
 • wspomaganiu procesu remineralizacji
 • hamowaniu rozwoju bakterii próchnicotwórczych
 • utrudnieniu przywierania kamienia nazębnego do powierzchni szkliwa.

 

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym lakierem z dużą ilością fluoru, który wzmacnia strukturę szkliwa. Jest ona znacznie większa niż w przypadku na przykład pasty do zębów. Lakier ten zasycha na szkliwie i stopniowo uwalnia dawki fluoru, wzmacniając struktury zębów. Podaż pierwiastka zawartego w lakierze przebiega w wolniejszy sposób, co znacząco wpływa na długotrwałe zdrowie zębów i uodparnia je na działanie szkodliwych kwasów oraz bakterii. Lakierowanie warto wykonywać od 2 do 4 razy w roku.

Wskazaniami do wykonania lakierowania zębów są:

 • zwiększone ryzyko powstania zmian próchniczych
 • niewłaściwe nawyki dietetyczne
 • próchnica początkowa
 • użytkowanie protez ruchomych
 • niewielkie obnażenie szyjek zębów

Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i może być wykonany u nawet u dzieci powyżej 6 roku życia. Dzięki temu znacząco zmniejszymy ryzyko powstania próchnicy.

 

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
Krężał-Salloum Renata
Stomatolog

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!