Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Nietrzymanie moczu

Nagłe pojawienie się uczucia przemoczonej bielizny na przykład podczas schylania się lub podnoszenia ciężkich przedmiotów może świadczyć o problematycznej dolegliwości zwanej nietrzymaniem moczu. Jest ono zaliczane do chorób przewlekłych – a jednocześnie do najbardziej wstydliwych przypadłości, które dają o sobie znać w najmniej spodziewanych momentach.

Nawet 15 procent społeczeństwa zmaga się z tym problemem, jednak zwykle dotyczy on kobiet – bynajmniej nie tylko w podeszłym wieku, ponieważ coraz częściej zmagają się z nim także i młodsze panie. Na tle innych chorób ta jedna wypada szczególnie dramatycznie, ponieważ może zmagać się z nią nawet 30 procent kobiet. Z reguły dotknięte są nią kobiety w kwiecie wieku – nie tylko czterdziestolatki, ale także kobiety z wcześniejszej dekady. Szacuje się, że nawet 12 procent kobiet po 30. roku życia zmaga się z tym problemem. Jednak najgorsze wydaje się to, że w miarę starzenia ryzyko zachorowania rzeczywiście rośnie.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

Przy poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto pochylić się przede wszystkim nad przyczynami schorzenia. A te bywają dość prozaiczne i nierzadko zwyczajnie nie dostrzega się korelacji między ich występowaniem. W przypadku kobiet choroba może być efektem problemów i zmian hormonalnych w organizmie. Te z kolei głównie sprowadzają się do spadku poziomu estrogenów w ciele. Hormony te wpływają nie tylko na funkcje rozrodcze, ale również na to, że przy ich wahaniach zmianie może ulegać elastyczność przepony moczowo-płciowej. Podobnie reagują tutaj mięśnie macicy. Mięśnie utrzymują w ryzach nie tylko narządy płciowe, ale również położone niedaleko elementy układu moczowego. Najbardziej problem ten odbija się na cewce moczowej, która może nie być w stanie utrzymać moczu pod ciśnieniem.

Innym problemem, również związanym z układem płciowym, są jego infekcje. Kłopoty z trzymaniem moczu mogą być także efektem porodu, a niezależnie od płci – także ciężkiej pracy wysiłkowej, w wyniku której mięśnie mogą doświadczyć przeciążenia. Dźwiganie nadmiernego ciężaru własnego ciała w przypadku znacznej nadwagi daje podobny efekt. Dlatego też występowanie tych czynników automatycznie umieszcza pacjenta w grupie ryzyka.

Objawy nietrzymania moczu

Objawy można podzielić w zależności od stopnia zaawansowania:

I: nagły wypływ moczu następuje podczas napięcia mięśni brzucha podczas śmiechu, kichania lub wysiłku

II: mocz wypływa podczas codziennych czynności, np. pracy, biegania i innych, które wymagają zwiększenia rozstawu nóg

III: mocz niekontrolowanie wypływa w każdej sytuacji.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Istnieje możliwość operacyjnego oraz farmakologicznego leczenia nietrzymania moczu. Zabieg chirurgiczny wszczepienia syntetycznej taśmy wykonuje się w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Do jego przeprowadzenia stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe poprzez zastrzyk w kręgosłup. Taśma powoduje zwiększenie wytwarzania kolagenu i stanowi podparcie dla cewki moczowej. Zabieg wykonuje się drogą pochwową, a rekonwalescencja może potrwać do 4-6 tygodni w przypadku powrotu do pełni funkcji życiowych.

 

W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM,  oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
dr. Ismaiel Salloum
Ginekolog
Cennik usług
Konsultacja ginekologiczna
150 zł
Konsultacja ginekologiczna + USG
200 zł
Założenia Pessara dopochwowego
350 zł

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!