Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Metody antykoncepcji

Metody zapobiegania ciąży różnią się od siebie — nie tylko pod względem przeznaczenia, ale też i działania. Samą antykoncepcję możemy podzielić na mechaniczną, hormonalną, naturalną czy też całkowitą sterylizację. Wybór metody powinien być zawsze dostosowany do potrzeb pacjenta bądź pacjentki. Życie seksualne prowadzone w odpowiedzialny sposób i przy pomocy właściwych metod antykoncepcji pozwala na skutecznie zapobieganie potencjalnej ciąży.

 

Metody antykoncepcji dla kobiet

 

Dostępne metody antykoncepcyjne stosowane przez gabinet Medicus obejmują niżej wymienione zabiegi. Wybór każdego z nich powinien być poprzedzony wizytą u ginekologa oraz zaleceniami tego specjalisty na temat właściwego zapobiegania ciąży.

 

Porady z zakresu antykoncepcji, jakie oferujemy w gabinecie Medicus to:

 • Metody hormonalne (tabletki, plastry czy krążki)
 • Wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne
 • Wkładki wewnątrzmaciczne miedziane (klasyczne)
 • Wkładka Gynefix
 • Wkładka IUB (kulkowa)
 • Podskórny implant antykoncepcyjny

 

Podstawowym sposobem zapobiegania ciąży u kobiet jest antykoncepcja hormonalna, obejmująca tabletki, plastry oraz pierścienie domaciczne. Pozwalają one na zablokowanie hormonów odpowiedzialnych za proces owulacji, a także powodują wystąpienie zmian w strukturze błony śluzowej macicy oraz śluzu w niej obecnego. Pierścień domaciczny to metoda opierająca się na umieszczeniu w pochwie specjalnego pierścienia. Cechuje się ona niezwykle wygodną aplikacją i tym, że niepotrzebne jest przyjmowanie tabletek o określonych porach dnia.

 

Nowoczesne antykoncepcyjne wkładki hormonalne, takie jak Mirena, Kyleena, Jaydess i Levosert, po umieszczeniu w macicy stopniowo uwalniają zawarte w nich hormony. Łączą one działanie klasycznej spirali wraz z tradycyjną antykoncepcją hormonalną w postaci tabletek. Wkładki te sprawiają, że śluz macicy jest znacznie gęstszy, co utrudnia plemnikom poruszanie. Wkładka hormonalna całkowicie zatrzymuje owulację, a dzięki jej wykorzystaniu, skutki uboczne antykoncepcji są słabsze, a czas działania znacząco wydłużony. Działanie tej metody antykoncepcji ocenia się na okres od 3 do 5 lat, w zależności od rodzaju zastosowanej wkładki hormonalnej.

 

Typ wkładki dopasowywany jest do indywidualnych cech pacjentki, takich jak:

 • wielkość macicy
 • liczby przebytych ciąż
 • obecność schorzeń ginekologicznych

 

Możliwe do wykorzystania wkładki domaciczne to przede wszystkim:

 

 • wkładki domaciczne hormonalne
 • wkładki domaciczne miedziane, takie jak GyneFix czy IUB (zalecane zwłaszcza u kobiet, które wykazują przeciwwskazania do rozwiązań hormonalnych)

 

Zakładanie klasycznej wkładki miedzianej polega na wprowadzeniu specjalnej wkładki najczęściej w kształcie litery T do wnętrza macicy. Metoda ta upośledza potencjalną ruchliwość plemników. Zapewnia ona ochronę przed niepożądanym poczęciem przez 3-5 lat w zaleznosc. Jej wprowadzenie uzależnione jest od czynników, takich jak wielkość macicy, liczby przebytych ciąż, czy także potencjalnej obecności schorzeń na tle ginekologicznym. Najlepszym momentem dla założenia wkładki wewnątrzmacicznej są ostatnie dni cyklu menstruacyjnego.

 

Wkładka IUB (kulkowa) to trójwymiarowa wkładka miedziana o owalnym kształcie. Składa się ona z koralików nawleczonych na nitkę, dopasowanych do indywidualnego kształtu macicy. Jej zaletami jest jej mały rozmiar, elastyczność oraz brak ostrych krawędzi, przez co nie podrażnia ona ścian macicy. Działanie tej wkładki określa się na 5 lat.

 

Zalecamy jej wykorzystanie u kobiet, u których:

 • stwierdzono niewydolność szyjki macicy
 • cienkich ścianek szyjki macicy
 • doszło do wypadnięcia klasycznej wkładki miedzianej

 

Podskórny implant antykoncepcyjny po wszczepieniu stale uwalnia hormony hamujące owulację, a zarazem zagęszcza on śluz szyjkowy. Ma on postać małego (około 4 cm długości) pręciku wykonanego z tworzywa sztucznego i jest aplikowany podskórnie w okolica pod wpływem znieczulenia miejscowego. Zawarty w nim w nim etonogestrel jest stopniowo uwalniany do krwiobiegu, skutecznie zapobiegając ciąży. Działa on przez około 3 lata od jego wszczepienia.

 

Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej lub implantu antykoncepcyjnego w Medicus, wymagana jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna, aby ocenić między innymi to, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do danej metody antykoncepcyjnej.

 

W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM,  oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
dr. Ismaiel Salloum
Ginekolog
Cennik usług
Konsultacja
150 zł
Konsultacja + USG
200 zł
Konsultacja w celu wydania recepty (Escapelle, Ella One)
150 zł
IMPLANON NXT - implant podskórny (zawiera koszt implantu i założenia)
1200 zł - 1400 zł
Założenie wkładki niehormonalnej z kontrolą USG (wkładka + założenie)
600 zł - 1000 zł
Założenie systemu Mirena pod kontrolą USG
1400 zł - 1500 zł
Założenie systemu Jaydess pod kontrolą USG
1000 zł - 1200 zł
Założenie systemu Kyleena pod kontrolą USG
1300 zł - 1500 zł
Założenie systemu Levosert pod kontrolą USG
1000 zł
Założenie wkładki miedzianej IUB (Intrauterine Ball)
1000 zł
Założenie wkładki miedzianej GyneFix
1000 zł
Wyjęcie wkładki antykoncepcyjnej
250 zł
Wyjęcie implantu podskórnego
350 zł

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!