Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Diagnostyka wad macicy

Brak możliwości zajścia w ciążę to jeden z największych dramatów nie tylko danej pary, ale przede wszystkim — kobiety pragnącej stać się matką. Zdefiniowanie i diagnostyka występowania przyczyn niepłodności czy także problemów z utrzymaniem ciąży jest przedmiotem badań specjalistów z całego globu. W tej problematyce szczególnie ważną rolę odgrywają nie tylko uwarunkowania hormonalne czy genetyczne, ale także wady anatomiczne macicy.

 

Jakie występują wady anatomiczne macicy?

 

Wady macicy klasyfikuje się na podstawie podziałów na grupy ponumerowane od I do VII.

 

W skład grupy I wchodzi brak lub dysgenezja szyjki macicy. Często są to wady wrodzone, a jedyną możliwością zapłodnienia jest in vitro pozaustrojowe.

 

Grupa II to macica jednorożna, często powiązana także z pojedynczym (bądź nie w pełni rozwiniętym) jajowodem. Część przypadków wskazuje także na niepoprawnie rozwinięcie drugiej połowy macicy.

 

Grupa III zawiera w sobie wadę, jaką jest macica podwójna — rozdwojenie trzonu, szyjki macicy, a czasami nawet samej pochwy. Powstaje ona poprzez brak fuzji przewodów Mullera.

 

Grupa IV to macica dwurożna powstała przez nieprawidłową fuzję przewodów Mullera. Prowadzi to do powstania obecności jednej szyjki i trzonu macicy z wyraźnie zaznaczonymi rogami.

 

Grupa V to macica przegrodzona, która jest efektem zaburzeń resorpcji przegrody znajdującej się pomiędzy przewodami Mullera. Jest ona obarczona największym odsetkiem niepowodzeń ciąży, jak i samej niepłodności.

 

Grupa VI to tzw. macica łukowata. Jest ona łagodną wadą anatomiczną macicy, przez co nie wiąże się ona z istotnym zwiększeniem ryzyka poronienia.

 

Grupa VII powiązana jest ze wszelkimi nieprawidłowościami związanych ze stosowaniem syntetycznego estrogenu, szczególnie często stosowanym w latach 50 XX wieku.

 

Jakie badania przeprowadzić w celu diagnozy?

 

Badania, jakie zalecamy wykonać w ramach diagnostyki wad macicy to przede wszystkim:

 

Podstawowe badanie ginekologiczne z wykorzystaniem wziernika — na jego podstawie możliwe jest pierwotna ocena występowania potencjalnych wad anatomicznych.

 

Histerosalpingografia — metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę macicy pod kątem jej wymiarów, kształtu czy  też objętości. Jest to także pomocne w przypadku konieczności zbadania drożności jajowodów.

 

Badanie ultrasonograficzne (zarówno te z użyciem kontrastu, jak i wykonywane w technologii 3D) – pozwala ono na dokładne zobrazowanie macicy w przekroju czołowym i jest ono pomocne w wypadku wad anatomicznych takich jak macica przegrodzona.

 

Wskazania

 

Czynniki mogące wzbudzić podejrzenia w nieprawidłowości budowy macicy to:

 

  • Zaburzenia w cyklach miesiączkowych
  • Bóle w okolicach podbrzusza
  • Nawykowe poronienia
  • Przedwczesne porody

 

Należy jednak pamiętać, że najważniejszym działaniem jest zachowanie czujności i czynna obserwacja własnego organizmu. Gdy objawy będą utrzymywać się przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja w gabinecie ginekologa.

 

W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM,  oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
dr. Ismaiel Salloum
Ginekolog
Cennik usług
Badanie UGS macicy 3D/4D
300 zł

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!