Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Chirurgia stomatologiczna

Zachowanie własnych zębów do późnej starości stanowi wyzwanie dla każdego z nas. Należy zdać sobie sprawę z tego, że obecność każdego zęba jest bardzo ważna. Niestety możliwa jest sytuacja, w której spora ilość niekorzystnych czynników może spowodować brak możliwości leczenia zachowawczego i konieczność usunięcia zęba. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z zabiegów, jakie oferuje chirurgia stomatologiczna. Do najpopularniejszych z nich należą: ekstrakcje zębów (także tych zatrzymanych), resekcja wierzchołka korzenia oraz hemisekcja.

Kiedy potrzebny jest chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem urazów zębów takimi jak złamania czy wybicia, jak i realizuje zabiegi obejmujące m.in. ekstrakcję zębów. Są oni także niezbędni w przypadku niezwykle trudnych zabiegów, jakim są resekcja wierzchołka korzenia czy hemisekcja. Chirurg stomatolog powinien także zbadać każdy uraz lub uszkodzenie zęba, gdyż będzie on w stanie odpowiednio zdiagnozować czy wymaga ono podjęcia jakichkolwiek działań w zakresie chirurgii.

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja (usunięcie) zęba to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Istnieje możliwość usunięcia wszystkich zębów podczas jednej wizyty, w znieczuleniu ogólnym (narkozie).

O chirurgicznym usunięciu zęba mówimy, gdy w celu usunięcia zęba konieczne jest nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba. Spośród wskazań do ekstrakcji zęba można wskazać między innymi:

 • Konieczność wykonania leczenia ortodontycznego, gdy ząb zakłóca poprawne ustawienie łuku zębowego
 • Niemożliwe do wyleczenia zapalenia miazgi
 • Niedrożność kanałów zębowych

Ekstrakcja zębów zatrzymanych

Termin „zęby zatrzymane” odnosi się do sytuacji, w której ząb stały nie wyrżnął się w całości na powierzchnię dziąsła, bądź też nie zrobił tego wcale. Powody wpływające na powstanie takiego schorzenia są zróżnicowane, a należą do nich przede wszystkim:

 • Niepoprawny rozwój kości szczękowych, mający swoje źródło w dzieciństwie
 • Zbyt wczesne wypadnięcie/usunięcie zęba mlecznego z łuku zębowego
 • Przetrwałe zęby mleczne
 • Powstanie guzów czy torbieli w obrębie szczęki czy żuchwy
 • Zbyt mała ilość miejsca w łuku zębowym, uniemożliwiająca wyrżnięcie zęba

Ekstrakcja zęba jest znacznie bardziej skomplikowana. Chirurg stomatolog musi wpierw wwiercić się w kość szczęki i wydobyć go poprzez metodę dźwigni. Powstały w wyniku operacji zębodół zostaje w dalszym etapie leczenia zaszyty, aby zapobiec ryzyku powstania infekcji.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia wykonywana jest w sytuacji, w której podjęcie ponownego leczenia kanałowego jest niemożliwe lub też występujące w obrębie zmiany chorobowe skutecznie uniemożliwiają jego wyleczenie metodami spoza zakresu chirurgii stomatologicznej. Celem wykonania tego zabiegu jest odcięcie wierzchołka zakażonego zęba. Aby było to możliwe, niezbędne jest przecięcie błony śluzowej jamy ustnej pacjenta wraz z wycięciem okienka kostnego. Dzięki temu stomatolog może także usunąć powstałe w wyniku infekcji stany zapalne. Pozostawienie zakażenia w obrębie wierzchołka może doprowadzić do tak poważnego.

Hemisekcja

Hemisekcja to separacja i usunięcie części korony wraz z odpowiadającym jej korzeniem zęba w obszarze, w którym występują stany zapalne lub też inne zmiany patologiczne. Hemisekcja jest pomocna w przypadku złamań korony czy głębokich zmian próchniczych. Uszkodzona część zęba zostanie usunięta z jamy ustnej, a w jej miejsce chirurg wprowadzi odpowiednie uzupełnienie protetyczne. Ten zabieg jest traktowany często jako ostatnia deska ratunku, gdy tradycyjne leczenie zachowawcze okaże się nieskuteczne. Hemisekcja odradzana jest w następujących sytuacjach:

 • Gdy doszło do nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego w obu korzeniach
 • Niewyleczone choroby przyzębia, wpływające na destabilizację zębów, zwiększając ryzyko ich wypadnięcia
 • Brak efektywnej możliwości odbudowy protetycznej
Lekarzem wykonującym
zabieg jest
Krężał-Salloum Renata
Stomatolog

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!