Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Badanie płodowe DNA

Badania płodowe stale zyskują na popularności, głównie przez swoją nieinwazyjność oraz skuteczność wykrywania potencjalnych nieprawidłowości wad wrodzonych płodu. Wykonywane są one na podstawie DNA płodu pobieranego z krwi matki. Jego wykonanie w trakcie ciąży jest źródłem wielu wartościowych informacji o zdrowiu jeszcze nienarodzonego dziecka.

 

Na czym polega badanie płodowego DNA?

 

Badanie płodowe DNA opiera się na odkryciu, mówiącym o tym, że w krwi ciężarnej kobiety znajduje się materiał genetyczny dziecka. Wspomniany materiał genetyczny pozwala na ocenę nadmiaru czy braku odpowiedniej ilości chromosomów. Badania płodowe DNA nie wiążą się z ryzykiem dla zdrowia matki lub nienarodzonego dziecka. Należy jednak pamiętać, że pozytywny wynik obecności nieprawidłowości genetycznych, należy potwierdzić innym badaniem inwazyjnym.

 

Badania płodowe zalecane są każdej kobiecie w ciąży, zwłaszcza jeśli bardzo martwi się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Zdecydowana większość wyników tych badań jest potwierdzeniem tego, że dziecko jest zdrowe. Pozwala to jednak uzyskać przyszłym rodzicom bezcenny spokój. W przypadku niepomyślnych wyników badanie daje czas na oswojenie się z zaistniałą sytuacją.

 

Wskazania do badania płodowego DNA

 

  • Wiek ciężarnej przekraczający 35 lat
  • Podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości na tle chromosomalnym
  • Urodzenie w poprzedniej ciąży dziecka z wadami genetycznymi
  • Występowanie przeciwwskazań do przeprowadzenia odpowiedniej inwazyjnej diagnostyki DNA płodowego
  • Nawracające poronienia
  • Zwiększenie czułości tradycyjnej diagnostyki prenatalnej

 

Badania płodowego DNA wykonywane w gabinecie Medicus

 

Test Sanco

 

Test Sanco, nazywany niegdyś testem NIFTY, to nieinwazyjny test prenatalny w kierunku analizy wystąpienia u płodu wad genetycznych. Głównym zadaniem testu Sanco jest określenie wystąpienia u nienarodzonego dziecka trzech najczęstszych wad genetycznych, jakimi są trisomie. Mowa tutaj o:

– trisomii 21, odpowiedzialnej za zespół Downa,

– trisomii 18, odpowiedzialnej za zespół Edwardsa,

– trisomii 13, odpowiedzialnej za zespół Patau.

 

Test ten polega na pobraniu od pacjentki 10 ml krwi, a następnie wyizolowaniu z niej DNA płodu. W dalszym postępowaniu ten materiał genetyczny zostaje poddany analizie metodą sekwencjonowania nowej generacji, którą przeprowadza się w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi. Dzięki temu powstaje cały obraz genotypu dziecka. Na jego podstawie można określić, czy u nienarodzonego maluszka nie występuje wada genetyczna. Skuteczność takiego badania sięga 99%.

 

Test Panorama

 

Test Panorama jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym przesiewowym. Służy ono do oceny ryzyka powstania chorób genetycznych. Test ten skupia się na dokładnej analizie frakcji DNA płodowego, obecnego w krwi matki.  Aby mogło być ono wykonane, lekarz musi pobrać próbkę krwi od przyszłej matki. Pobrana próbka zostaje poddana skrupulatnej analizie, dzięki czemu możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia wszelakich wad genetycznych. Ten test można wykonać już po upłynięciu 9 tygodnia ciąży. Dzięki niemu możliwe jest także poznanie płci dziecka.

 

Test Panorama pozwala na wykrycie wad takich jak:

  • Zespoły Downa, Edwardsa lub Patau
  • Inne zmiany chromosomalne, takie jak zespoły Turnera czy Klinefeltera
  • Triploidalność
  • Mikrodelecje (nieprawidłowości występujące w przypadku braku fragmentu chromosomu)

W klinice Medicus realizujemy bezpłatne świadczenia zdrowotne w ramach karty Medicover, Allianz, Lux Med, Enel-Med, Polmed, PZU, OCM,  oraz Geriamedica bez wymaganego skierowania. Dla osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne w podanych firmach wykonujemy bezpłatne usługi ginekologiczne na podstawie wykupionego pakietu.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
dr. Ismaiel Salloum
Ginekolog
Cennik usług
Test Sanco
2000 zł
Test SANCO z oceną czynnika RhD płodu
2700 zł
Test SANCO PLUS (z panelem mikrodelecji)
2900 zł
Test SANCO PLUS z oceną czynnika RhD płodu
3200 zł
Test Harmony
2100 zł
Test Panorama
2500 zł
Test Panorama+zespół delecji 22q11.2
2600 zł
Test Panorama+panel mikrodelecji
2800 zł
SANCO Test RhD (nieinwazyjna ocena czynnika RhD u płodu)
450 zł

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!