Rejestracja Ginekologia
Rejestracja Stomatologia

Endodoncja

Endodoncja, potocznie nazywana leczeniem kanałowym, jest metodą pozwalającą uratować nawet bardzo zniszczony ząb.

Jeszcze kilka lat temu takiego zęba trzeba było wyrwać, dziś leczy się go kanałowo. Dziś w wielu przypadkach możliwe jest uratowanie zęba i pozostawienie go przez maksymalnie długi czas w jamie ustnej. Wszystko dzięki wykonywanym przez nas leczeniu kanałowemu pod mikroskopem!

Na czym polega leczenie kanałowe?

Endodoncja, potocznie nazywana leczeniem kanałowym, jest metodą pozwalającą uratować nawet bardzo zniszczony ząb.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu wewnętrznej, zainfekowanej tkanki zęba (miazgi), oczyszczeniu kanałów, ich dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu odpowiednimi materiałami. To leczenie obejmuje kilka etapów, które przedstawiliśmy poniżej.

Pierwszym krokiem podczas leczenia kanałowego jest ocena radiologiczna zęba. W naszym gabinecie stosujemy radiowizjografię cyfrową, umożliwiającą szczegółową diagnostykę i kontrolę całego przebiegu leczenia kanałowego. Dzięki temu stomatolog otrzymuje jasny obraz tego, jak wygląda całe badanie i czuje się znacznie bardziej komfortowo. Następnym krokiem jest wykorzystanie znieczulenia – z racji tego, że leczenie kanałowe jest bolesnym zabiegiem, pacjenci często się na nie decydują. Wraz z jego zastosowaniem, niemożliwe jest odczuwanie bólu, a jedynym, co odczuje pacjent jest dotyk narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa.

Niezbędne staje się także określenie długości roboczej kanału przy użyciu endometru, który w dokładny sposób mierzy długość kanału zębowego. Tak zdiagnozowany ząb jest gotowy do wykonywania leczenia endodontycznego. Rozpoczyna je opracowanie systemu kanałowego, podczas którego następuje usunięcie zainfekowanej miazgi kanałowej wraz z toksynami bakteryjnymi przez stomatologa. Dzięki czemu poszerzony kanał staje się właściwie przygotowanym do wypełnienia przy pomocy płynnej gutaperki. Niezwykle ważne staje się nie tylko samo oczyszczenie kanałów, ale też ich właściwe zdezynfekowanie, gdyż dzięki temu ryzyko infekcji jest zminimalizowane. Wypełnienie kanału tym materiałem jest niezwykle ważne. Z uwagi na to, że jest on chemicznie obojętny, to nie powoduje on reakcji alergicznych. Tak zabezpieczony ząb może być odbudowany przy pomocy uzupełnienia protetycznego lub też wypełnienia kompozytowego.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Leczenie endodontyczne wykonywane jest zaledwie w kilku sytuacjach, takich jak:

  • Wystąpienie nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba
  • Martwica miazgi
  • Poważne urazy zębów, takie jak złamania korony zęba
  • Niepoprawne oczyszczenie kanałów zębowych podczas pierwotnego leczenia kanałowego (w takim przypadku niezbędne będzie leczenie re-endodontyczne)

Każde zakwalifikowanie do wykonania leczenia kanałowego powinno być poparte dokładną diagnostyką wykonaną przez lekarza specjalizującego się w endodoncji.

Mikroskop w leczeniu kanałowym

Tak wyjątkowe rezultaty są możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu mikroskopu, który nie tylko powiększa pole widzenia jak również oświetla kanał zęba.

Mikroskop pozwala nie tylko na zobaczenie przebiegu kanału, lecz dzięki niemu można także zlokalizować dodatkowe kanały lub usunąć złamane narzędzie. Zastosowanie mikroskopu zwiększa precyzję działania i możliwości operatora. Pole zabiegowe leczenia endodontycznego przy pomocy mikroskopu może być zmniejszone nawet do skrajnie małych powierzchni.

Wypełnienie gutaperką

Aby jak największa ilość z zabiegów endodontycznych zakończyła się sukcesem, stosujemy wypełnienia zębów gutaperką “na ciepło”. Jest to najbardziej innowacyjna metoda wypełniania opracowanych kanałów korzeniowych przy pomocy specjalnych urządzeń do termicznej kondensacji gutaperki. Tak zaaplikowana i uplastyczniona gutaperka adaptuje się niezwykle dokładnie do dodatkowych kanałów bocznych (niemożliwych do wypełnienia w inny sposób) i nawet najbardziej niestandardowo zakrzywionych kanałów zębowych.

Lekarzem wykonującym
zabieg jest
Krężał-Salloum Renata
Stomatolog

Zamieszczony cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Do wizyty umówionej poza godzinami pracy kliniki doliczamy 100 zł.

Implanty dla Ciebie
Powód do uśmiechu. Implanty dentystyczne to najlepsza alternatywa po utracie naturalnych zębów.

Wszczepienie implantu z koroną zębową pomoże wyeliminować konieczność spiłowania lub uszkodzenia korzenia sąsiednich zębów. Dzięki temu można również wyeliminować potrzebę zakładania więcej niż jednej korony.
Chcesz uzyskać wspaniały uśmiech bez gotówki?
Korzystając z płatności ratalnej można sfinansować zakup wszystkich zabiegów oferowanych w naszej Klinice stomatologicznej
Dowiedz się więcej
Umów wizytę online
Lub zadzwoń
533 343 535
94 347 13 70
wyślij
Kontakt
Przyjedź do nas!