Stomatologia dziecieca

stomatologia dziecieca

Wachlarz zabiegów jakie są stosowane u dzieci obejmuje:

  • leczenie zachowawcze-białe lub kolorowe wypełnienia
  • lakowanie zębów mlecznych i stałych-sprawdzona metoda zapobiegania próchnicy. Polega na wypełnianiu bruzd lakiem w celu zapobiegnięcia zalegania w nich resztek pokarmowych, które prowadzą do rozwoju próchnicy
  • lakierowanie zębów preparatem z fluorem-polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem fluorowym, który zawiera większą dawkę fluoru uwalniającą się dużo wolniej niż fluor zawarty w pastach do zębów
  • impregnacja(lapisowanie)-stosowane w zębach mlecznych mających płaskie i rozległe ubytki zlokalizowane na gładkich powierzchniach zębów. Polega na nasyceniu zęba preparatem, który utwardza rozmiękłe tkanki. Proces próchnicy ulega zahamowaniu, zabieg jest bezbolesny.

Gdy łzy, stres totalnie uniemożliwiają leczenie stomatologiczne a rodzice miesiącami odwlekają wizytę, jedynym wyjściem staje się leczenie stomatologiczne z zastosowaniem gazu rozweselającego lub zabieg w narkozie.

Sedacja wziewna(gaz rozweselający)to bezpieczna metoda walki z bólem, lekiem przed dentystą i leczeniem zębów. Zabiegom dentystycznym często towarzyszy lęk przed bólem. Już sama myśl o konieczności poddania się badaniu stomatologicznemu zniechęca pacjentów do umówienia się na wizytę.

Sedację podtlenkiem azotu możemy określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia uzyskany w czasie wdychania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.

Sytuacje kliniczne ,w których zastosowanie sedacji wziewnej przynosi najlepsze rezultaty to:

  • silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem u dzieci i dorosłych
  • silny odruch wymiotny
  • nadpobudliwość nerwowa

Nieprzyjemne zabiegi u dzieci można wykonać w znieczuleniu ogólnym. Jest to leczenie stomatologiczne przy udziale lekarza anestezjologa, dzięki któremu możemy kompleksowo wyleczyć wszystkie zęby bezboleśnie. W czasie zasypiania dziecku towarzyszą rodzice. Kiedy się budzi nie tylko nic dziecka nie boli, ale też nie pamięta, że odbyło się leczenie.