Protetyka

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów.
Brak nawet jednego zęba może prowadzić do zmian w prawidłowym funkcjonowaniu j.ustnej, dlatego tez powinien być uzupełniony.

W naszej ofercie znajduje się pełen wachlarz usług protetycznych:

- korony
Korona jest to odbudowa zęba wykonana z samego metalu,z metalu i porcelany lub porcelany na konstukcji niemetalowej(tlenek cerkonu, tlenek glinu) imitująca kształtem i kolorem ząb naturalny. Metal jest zupełnie niewidoczny,ponieważ na zewnątrz pokryty jest porcelaną. Jest ona napalana warstwowo,jak w naturalnym zębie. Umożliwia to wykonanie precyzyjnej korony o idealnym kształcie i kolorze,spełniającym oczekiwania pacjenta. Może ona znakomicie funkcjonować kilkanaście lat.
Korony stosuje się w przypadkach zębów bardzo zniszczonych. Po zastosowaniu koron zęby wyglądają pięknie i zdrowo.

-mosty
Jeżeli pacjent ma braki w uzębieniu można wykonać mosty porcelanowe na metalu lub pełnoceramiczne. Mocuje się je na stałe na zębach własnych pacjenta lub implantach. Składają się one najczęściej z dwóch koron połączonych konstrukcją imitującą brakujące zęby.

-protezy akrylowe
Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, które zastępuje większą ilość brakujących zębów lub stosowana jest w bezzębiu. Nie jest montowana na stałe w j.ustnej. Można ją wyjmować.

-protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu,które z roznych przyczyn nie kwalifikują się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są cieńsze,mają mniejszy zasięg w j.ustnej i lepsze utrzymanie,gdyż mocowane są na klamrach,nie uciskają podniebienia i dziąseł.

-protezy acetalowe
Protezy acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich są wykonane z acetalu-materiału termoplastycznego o wysokiej homogenności,odpornego na zginanie,dzięki czemu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metal. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe sa mocowane na klamrach i nie uciskają podniebienia,dzięki czemu ich użytkowanie jest łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych. Zajmują niewiele miejsca w jamie ustnej. Dzięki szkieletowi wykonanemu z acetalu są cieńsze i estetyczne. Płyta protezy i klamry wykonane są w kolorze zębów lub dziąseł ,tak więc proteza jest bardziej estetyczna nawet w odcinku przednim j.ustnej.

-odbudowy złożone
Są to rekonstrukcje łuków zębowych z zastosowaniem protez ruchomych (szkieletowych) opartych głownie na zębach własnych, a w niewielkim stopniu na tkankach miękkich (śluzówka). Elementami łączącymi z protezą kombinowaną są zasuwy, zatrzaski, korony teleskopowe.