Nieinwazyjne badanie prenatalne – test NIFTY - NOWOŚĆ!

ciaza 12

Test NIFTY to nieinwazyjny test prenatalny w kierunku wystąpienia u płodu wad genetycznych. Do tej pory wykonanie czułych badań prenatalnych wiązało się z ryzykiem poronienia lub wywołania infekcji.

Testy NIFTY to zupełna nowość w Polsce. Są one dokładne i całkowicie bezpieczne dla matki i nienarodzonego dziecka.

 

Jakie wady wykrywa test NIFTY?

Głównym zadaniem testu NIFTY jest określenie wystąpienia u nienarodzonego dziecka trzech najczęstszych wad genetycznych, tzw. trisomii. Dokładnie chodzi o trisomię 21., która powoduje zespół Downa, trisomię 18. powodującą zespół Edwardsa, a także trisomię 13., czyli zespół Patau.

Trisomia jest wynikiem aberracji chromosomowej, która polega na niewłaściwym rozdziale chromosomów w momencie połączenia komórki jajowej z plemnikiem (zamiast pary chromosomów pojawia się dodatkowy, trzeci chromosom, który zawiera nadmiarowy materiał genetyczny). Niestety każda z trisomii jest wadą nieuleczalną.

Kiedy należy zrobić test NIFTY?

Pamiętaj, że badania prenatalne powinna zrobić każdakobieta w ciąży, zwłaszcza jeśli bardzo martwi się o zdrowieswojego nienarodzonego dziecka. Większość wyników badań prenatalnych jest tylko potwierdzeniem, że dziecko jest zdrowe, a to daje przyszłym rodzicom bezcenny spokój. W przypadku złych wyników jest czas na oswojenie się z sytuacją.

Jak się wykonuje test NIFTY?

Badanie polega na pobraniu od przyszłej mamy 10 ml krwi, a następnie wyizolowaniu z tej krwi DNA płodu. W dalszym postępowaniu wyizolowany materiał genetyczny zostaje poddany analizie metodą sekwencjonowania nowej generacji (ng. NGS), którą przeprowadza się w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi. Dzięki analizie powstaje cały obraz genotypu dziecka. Na jego podstawie można określić w 99 proc. czy u nienarodzonego maluszka nie występuje wada genetyczna.

Kontakt

w nagłych przypadkach: 602 25 99 21
gabinet@medicus.koszalin.pl

 

CERTYFIKATY-box