Jak badać piersi?

Każda z nas musi systematycznie badać piersi, bo dzięki takim kontrolom można wcześnie wykryć podejrzane zmiany. Comiesięczne samobadanie nie wystarczy. Konieczne są też badania wykonywane przez lekarza oraz USG piersi i mammografia.

Jak często trzeba je robić?

Jeżeli nikt w rodzinie nie chorował na raka piersi:

Masz 20-29 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi (zawsze tego samego dnia, np. tydzień po miesiączce) i co roku chodzisz na kontrolne badanie do lekarza (bada cię palpacyjnie, czyli dotykając dłońmi twoich piersi).

Masz 30-35 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi, co roku poddajesz się badaniu palpacyjnemu u lekarza i raz w roku robisz kontrolne USG piersi. W tym wieku w piersiach przewagę ma tkanka gruczołowa, wytwarzająca mleko. W badaniach jej obraz jest jasny. Rak piersi w USG widoczny jest jako ciemny obszar, a na zdjęciu RTG (mammografia) - jako jasny. Zatem chcąc, żeby podejrzana zmiana odróżniała się dobrze od tkanki zdrowej, jasną tkankę gruczołową (młodą) powinno się badać ultrasonografem.

Masz 36-49 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi, co pół roku zgłaszasz się na badanie palpacyjne do lekarza, raz w roku robisz USG piersi, a po 40. roku życia co 2 lata poddajesz się mammografii. Trzeba wykonywać zarówno USG, jak i mammografię, ponieważ oba badania się uzupełniają (np. mammografia nie odróżnia zmian litych - czyli guzów - od zmian zawierających płyn - czyli torbieli, a USG wychwytuje te zmiany bardzo dobrze). W tym wieku zmienia się nieco struktura piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Tkanka tłuszczowa (starsza) w badaniach ma kolor ciemny.

Rak w USG jest ciemny, a na zdjęciu RTG - jasny, dlatego podejrzane zmiany dużo lepiej widać podczas mammografii.

Masz 50-65 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi, co pół roku chodzisz na badanie palpacyjne do lekarza, co pół roku wykonujesz USG piersi i co roku - mammografię.

Jeśli na raka piersi chorowała twoja matka, siostra i/lub babka:

Masz 20-29 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi (najlepiej tego samego dnia, np. tydzień po menstruacji), co roku zgłaszasz się na badanie palpacyjne (ręczne) do lekarza, a po 25. roku życia co roku wykonujesz USG piersi.

Masz 30-35 lat - co miesiąc sama badasz piersi, co roku zgłaszasz się na badanie palpacyjne do lekarza, co pół roku wykonujesz USG piersi.

Masz 36-49 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi, co pół roku idziesz na badanie palpacyjne do lekarza, co pół roku wykonujesz USG piersi, a co roku - mammografię.

Masz 50-65 lat - co miesiąc sama badasz swoje piersi, co pół roku palpacyjnie bada je lekarz, co pół roku wykonujesz USG piersi i także co pół roku - mammografię.

Gdy jesteś w ciąży:

Co miesiąc sama badasz piersi. Nie masz menstruacji, dlatego zaznacz w kalendarzu co 28-30 dzień i wówczas się badaj. Chodząc na kontrolne badania do ginekologa, poproś o badanie ręczne (palpacyjne) biustu. Jeśli na czas ciąży wypada ci termin USG piersi - możesz się poddać temu badaniu. Ultradźwięki nie zaszkodzą tobie ani dziecku.

Jeśli jesteś w takim wieku, że już wykonujesz kontrolną mammografię i jej termin przypadł akurat na czas ciąży - odłóż badanie na czas po porodzie. Promienie RTG, mimo małej dawki stosowanej podczas mammografii nie są obojętne dla dziecka.

Gdy stosujesz hormonalną antykoncepcję:

Co miesiąc sama badasz piersi (najlepiej w dniu, gdy ustanie tzw. krwawienie z odstawienia). Co pół roku chodzisz do lekarza na badanie palpacyjne (ręczne). Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinnaś wykonać USG piersi, a potem robić je co roku. Jeśli skończyłaś już 35 lat i stosujesz antykoncepcję hormonalną - zrób mammografię, a potem poddawaj się jej co dwa lata.

Jeżeli stosujesz hormonalną terapię zastępczą:

Co miesiąc sama badasz sobie piersi. Co pół roku zgłaszasz się do lekarza na badanie palpacyjne (ręczne). Przed rozpoczęciem HTZ powinnaś wykonać USG piersi i mammografię. Później co roku poddajesz się mammografii, a co pół roku - USG piersi. Jak się okazuje, po dwóch latach systematycznego brania hormonów przyrasta w piersi tkanki gruczołowej; pierś "młodnieje" mimo że przekroczyłaś pewien próg wieku - dlatego niektóre zmiany lepiej będą widoczne w badaniu USG niż w mammografii. Powinnaś jednak wykonywać oba badania.

Kontakt

w nagłych przypadkach: 602 25 99 21
gabinet@medicus.koszalin.pl

 

CERTYFIKATY-box